Historie nejen povlečení aneb co jste možná nevěděli

Historie nejen povlečení aneb co jste možná nevěděli

V dnešní době si spánek bez kvalitní postele s matrací a měkoučké peřiny a povlečení asi ani nedokážeme představit. Jakým způsobem spali naši předkové? Pojďme se na to podívat.

Už kolem roku 3 400 před naším letopočtem nespali egyptští faraoni na zemi, ale na upraveném vyvýšeném místě. Neuvádí se však, zda využívali matrace a pokud ano, jakým materiálem byly vyplněné. Ložní prádlo se v této době vyvíjelo a bylo známkou světla, čistoty, bohatství a prosperity. Zřejmě i z tohoto důvodu archeologové ve vykopávkách velmi často nacházejí mumie zabalené do povlečení.

Staří Římané si spánek zpříjemňovali matrací plněnou peřím, rákosím, senem či vlnou. Prostě tím, co bylo po ruce. Vyšší vrstvy obyvatelstva své postele zdobily barvou, šperky, zlatem, stříbrem nebo například bronzem. Co se týká Asie, zejména Japonska, byly matrace plněné bavlnou a prakticky stočené, tak aby nezabíraly příliš místa a mohli být během dne kdekoliv skladovány.

Postupem času se materiály pro výrobu povlečení nebo výplně matrací měnily. V období renesance se matrace plnily zejména slámou, vyšší vrsty pak peřím. Povlečení se vyrábělo ze saténu, hedvábí nebo sametu. 

Počátkem 18. století se konstrukce postelí začaly vyrábět z litiny. Objevují se rovněž bavlněné matrace.

V minulém století se v USA poprvé objevily pružinové matrace, následovaly je vodní postele a nafukovací matrace. V současnosti se už můžeme uvelebit na krásně měkkých pěnových matracích a polštářích.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code